ADVERTISING IN  "TWIERDZA"
 
all you need know

 Adres Redakcji:

 Redakcja TWIERDZY
 ul Hubska 96/100
 50-502 Wrocław
 tel. 71 78 280 40
 577 565 007
 twierdza@ssk.pl
 prenumerata@twierdza.info


Pięćdziesiątka
numer 4(50)/2008


Oto pięćdziesiąty numer „Twierdzy”. Pierwszy ujrzał światło dzienne prawie 10 lat temu. W tym czasie zdobyliśmy silną pozycję w branży zabezpieczeń. To wasza, Czytelnicy, zasługa! Dziękujemy!

Nasza historia zaczyna się w Sopocie w 1999 roku, gdzie zbieraliśmy materiał do pierwszego artykułu o budowanym wtedy systemie bezpiecznego miasta. Temat był wówczas jeszcze całkiem nowy, a kamerom w mieście nierzadko towarzyszyła aura sensacji. W następnych latach budowano kolejne miejskie systemy. 10 lat temu uważaliśmy, że przedstawianie działających systemów jest najrzetelniejszym sposobem sprawdzenia prawidłowości rozważań teoretycznych. Przez lata nie zmieniliśmy zdania, dlatego dotychczas na naszych łamach opisaliśmy ich grubo ponad setkę. Ale i teorii nie zaniedbujemy. W pierwszych cyklach artykułów „Kamera i monitor” czy „Warsztaty CCTV” zaczynaliśmy od teorii, od podstaw, od najprostszych układów: kamera, monitor, przełącznik (dalej dzielnik obrazu i multiplekser wideo). Każdy większy temat rozwijał się na naszych łamach w miarę postępu technicznego, a czasem wyprzedzaliśmy zjawiska rynkowe. Było tak np. wtedy, gdy podjęliśmy się popularyzacji zagadnień normalizacyjnych, zanim Norma Europejska została oficjalnie przyjęta po wejściu Polski do UE. Transmisja światłowodowa, radiowa, technologie transmisji IP i GPRS, pierwsze urządzenia cyfrowe aż do wszechobecnej dzisiaj cyfryzacji, kamery megapikselowe, algorytmy kompresji obrazu, coraz to nowe funkcje urządzeń... - wszystko to znajduje miejsce na łamach „Twierdzy” w zapowiedziach nowinek technicznych, artykułach problemowych i teoretycznych, opisach urządzeń, systemów i w zestawieniach porównawczych.

Większość urządzeń prędzej czy później się zestarzeje, ale wiedzy to nie grozi. Oto przykład z naszych zestawień porównawczych: w pierwszym naszym rankingu, który poświęciliśmy rejestratorom, rzecz jasna analogowym, odnotowaliśmy parametry zapisu obrazu, które dzisiaj nie są akceptowalne nawet w najtańszych rozwiązaniach wykorzystujących cyfrowe rejestratory wideo. W opublikowanym w tym roku zestawieniu rejestratorów cyfrowych przedstawiane wtedy parametry są wielokrotnie wyższe. Wiele urządzeń telewizji przemysłowej dawno odeszło do lamusa, dynamika zmian w tej dziedzinie jest na naszych łamach najbardziej widoczna.

Nieco inaczej jest z systemami alarmowym: zdecydowanie wzrosła ich czułość, potrafią wykryć więcej różnych zagrożeń, nie alarmują bez potrzeby, jeśli jest konieczność wszczęcia alarmu czynią to na rozmaite i wygodne sposoby, często nie potrzebują kabli, łatwo integrują się z innymi systemami, tworząc nawet wielkie systemy automatyki budynkowej i są naprawdę bardzo uniwersalne. Ale i te pierwsze, przedstawiane na naszych łamach centrale alarmowe zapewne z powodzeniem działają do dziś, rozbudowywane o nowe moduły dostarczane przez producentów.

Inaczej rzecz się ma z kontrolą dostępu. Od początku obecności na naszych łamach ten temat zawsze zdaje się tchnąć nowoczesnością. Przytoczmy temat z testu „Twierdzy” opublikowanego w ubiegłym wieku. Testowaliśmy biometryczny czytnik analizujący tęczówkę oka, wcale nie gorszy od dziś oferowanych, tyle że gabarytowo większy.
Niech nasz jubileuszowy numer sprowokuje do zastanowienia, jak w ciągu dziewięciolecia, które upłynęło od pierwszego numeru „Twierdzy”, zmienił się rynek i jak zmienił się dzień codzienny projektantów, instalatorów i inwestorów urządzeń oraz systemów zabezpieczeń. Napiszemy o tym wkrótce.

Redakcja


Spis treści:

Nagrody, medale, wyróżnienia...
W kwietniu na urządzenia i systemy zabezpieczeń posypało się wiele nagród za sprawą konkursu „Polski Mistrz Techniki Alarmowej”, organizowanego przez „Polalarm”, i targów Securex, nagradzających wystawców złotymi medalami. Przedstawiamy nagrodzone urządzenia.

VideoCAD wersja 5.0 (cz. 8)
Zasilanie systemów CCTV (cz. 2)

Waldemar Fiałka
Każdy z projektantów i wykonawców systemów CCTV spotkał się z problemem niezawodnego zasilania urządzeń - zwłaszcza jeżeli projekt dotyczył systemu rozległego. Sytuacja jest szczególnie kłopotliwa, gdy dla systemu musimy zaprojektować zasilanie rezerwowe z wielogodzinnym czasem podtrzymania pracy urządzeń. Przedstawiona analiza ma przede wszystkim pokazać, jak szybko możemy przeanalizować skuteczność zasilania za pomocą programu VideoCAD.

Monitoring stacji benzynowej
Robert Zalewski, Pro-Alert
Systemy telewizji dozorowej można zauważyć niemal na każdej stacji benzynowej.
Niestety, bardzo często jest instalowany sprzęt najtańszy. Nie ma żadnego ustawowego obowiązku stosowania zabezpieczeń w postaci monitoringu, jednak wiele koncernów narzuca takie wymagania w swoich sieciach. Jak zaprojektować skuteczny system CCTV? W artykule wskazówki dla projektanta, instalatora i inwestora.

Detektory IQ8
Piotr Zapiórkowski, Alpol
Nowa seria detektorów IQ8 wykorzystująca najnowocześniejszą technologię detekcji pożaru.

Activa
Aktywne bariery podczerwieni firmy Satel
Michał Konarski, Satel

Salto XS4
Małgorzata Gajcy, EVVA Polska
Zamki Salto - kontrola dostępu dla firm usługowych, produkcyjnych, handlowych i hoteli.

Urządzenia światłowodowe firmy Metel
Rafał Paździórko, Adestra

Co ma klimat do hałasu?
Firma konsultingowa Fabryka Ciszy
W październiku mają wejść w życie nowelizacje prawa budowlanego z zakresu akustyki w architekturze.

Ona się nie zestarzeje
Modułowa głowica AutoDome

Jan Grusznic, Bosch Security Systems

Zintegrowane kamery szybkoobrotowe
Marian Mazurski
Już po raz trzeci urządzenia te stanowią główny temat numeru „Twierdzy”. Przegląd, który zamieszczamy, zawiera większość dostępnych w Polsce zintegrowanych kamer szybkoobrotowych. Mamy nadzieję, że porównanie najistotniejszych parametrów będzie użyteczne i dla projektantów, i inwestorów.

Prezentacje
Producenci i dystrybutorzy przedstawiają wybrane modele i serie kamer.

Tabela porównawcza parametrów zintegrowanych kamer szybkoobrotowych

Nowe produkty
Informacje
Skorowidz firm branżowych

aktualny numer
Nowy numer - zobacz spis tre?ci
 
o tym pisaliśmy