ADVERTISING IN  "TWIERDZA"
 
all you need know

 Adres Redakcji:

 Redakcja TWIERDZY
 ul Hubska 96/100
 50-502 Wrocław
 tel. 71 78 280 40
 577 565 007
 twierdza@ssk.pl
 prenumerata@twierdza.info


Spis treści nr 3(72)/2012

Dokąd zmierza branża security
Marian Mazurski
W pierwszej połowie tego roku odbyło się kilka imprez targowych: Secutech, IFSEC, Securex. Zawsze przy takich okazjach zastanawiamy się nad kierunkami, w które zmierza dział security. Jednak tym razem odpowiedź na pytanie o tendencje w rynku security daje obraz organizacji zabezpieczenia Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Brytyjczycy zastosowali wszystkie możliwe środki jednocześnie - od płotów z drutem kolczastym po monitoring ze śmigłowców pozwalający zidentyfikować kolor sznurowadła na ziemi.

Polski Mistrz Techniki Alarmowej
Tradycyjnie podczas kwietniowych targów Securex wręczono nagrody w konkursie „Polski Mistrz Techniki Alarmowej”, organizowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „Polalarm”. Dla naszej redakcji największym wyróżnieniem było przyznanie naszemu redakcyjnemu koledze Waldemarowi Fiałce nagrody honorowej za publikacje fachowe na łamach „Twierdzy”.

HD IP czy HD-SDI?
Marian Mazurski
Już nie tylko znaczna poprawa jakości obrazu, bo lepsze przetworniki, lepsze układy DSP, lepsze soczewki. Najpierw kamery sieciowe IP, z nowymi, dotąd nieosiągalnymi rozdzielczościami i innymi możliwościami, potem upowszechnienie standardu HD IP, a w zeszłym roku wprowadzenie nowego standardu HD-SDI. Po roku doświadczeń z nowymi kamerami postanowiliśmy porównać obie te, mające zdecydowanych zwolenników i przeciwników technologie, korzystając z wypowiedzi i komentarzy bardziej i mniej doświadczonych instalatorów i użytkowników, dostępnych na (głównie zagranicznych) branżowych forach internetowych. 

Kalkulator? Ależ oczywiście!
Waldemar Fiałka
Przy budowie monitoringu wizyjnego prędzej czy później przychodzi moment oceny jego jakości. Najczęściej jakość monitoringu definiuje się jako zdolność do realizacji założonego programu użytkowego, w tym pod względem przydatności zarejestrowanych materiałów w postępowaniach dowodowych. Pomocnym narzędziem będzie programik CCTV Design Lens Calculator. Jak wskazuje nazwa, jest to kalkulator obiektywów opracowany przez rosyjską firmę CCTVCAD Software - producenta programu VideoCAD. Okna dialogowe tego programu przedstawiamy na kolejnych zrzutach ekranowych.

Axis Camera Companion
czyli megapiksele bez rejestratora

Dawid Adamczyk, Ultrak Security Systems
Firma Axis wprowadziła innowacyjne rozwiązanie dla systemów nadzoru wizyjnego. Użytkownik, pracując z systemem, nie odczuwa, że pracuje z nagraniami, które są rozproszone na kartach pamięci w kamerach IP.

Pojazdy pod specjalnym nadzorem
Bartłomiej Lenard, Suma
System nadzoru IP staje się coraz łatwiejszy w obsłudze oraz umożliwia współpracę z innymi. Pozwala też po podłączeniu dodatkowych interfejsów zastosować kolejne funkcje, np. sterowanie kasownikami czy tablicami informacyjnymi. Integracja z systemem GPS umożliwia śledzenie autobusu lub pociągu na cyfrowej mapie i jednoczesne wyświetlanie przekazywanego na żywo obrazu wideo z kamer pokładowych.

DCR-105
- przenośne urządzenie serwisowe

Łukasz Tylisz, (na podstawie materiałów D-max Dong Yang Unitech)
Firma D-max wprowadza do sprzedaży nowe urządzenie oznaczone symbolem DCR-105. Jest to konwerter jednokanałowy, za którego pomocą użytkownik czy instalator może sterować menu kamery, wykorzystując kabel koncentryczny. Umożliwia także sterowanie zoomem i regulację ostrości obiektywu.

Integra, Versa i Micra
- gdzie je stosować i czym się różnią

Michał Konarski, Satel
Firma Satel oferuje gamę urządzeń przeznaczonych do realizacji systemów sygnalizacji włamania i napadu - od prostych modułów zabezpieczających kioski i domki letniskowe, po złożone systemy łączące funkcjonalność systemu alarmowego z rozbudowanymi funkcjami automatyki. Warto zapoznać się z ich przeznaczeniem i możliwościami, aby ułatwić sobie wybór konkretnej rodziny urządzeń w zależności od potrzeb i oczekiwań inwestora.

Pulse AlphaCom
- zintegrowany system interkomowy IP

Adam Gregorczyk, Novatel
Pulse AlphaCom to system interkomowy oparty na technologii IP, szczególnie polecany do zastosowań w obiektach o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa, takich jak banki, lotniska, więzienia, szpitale i obiekty przemysłowe.

Instalacje światłowodowe
Poradnik

Katarzyna Gołaszewska, Dipol
Rozwój techniki światłowodowej spowodował, że instalacje światłowodowe stają się rozwiązaniem tańszym i prostszym w wykonaniu niż systemy oparte na kablu miedzianym. Przypominając jedną z procedur instalacyjnych, opartą na wykorzystaniu spawów mechanicznych, zwracamy uwagę na nowe techniki w instalacjach teletechnicznych.

Okablowanie hybrydowe inteligentnego domu (1)
Andrzej Tomczak
Okablowanie na potrzeby instalacji inteligentnego domu można wykonać za cenę zbliżoną do okablowania na potrzeby instalacji tradycyjnej. Aby zrewolucjonizować sposób wykonywania instalacji elektrycznych w domach, do nowych technologii muszą się przekonać przede wszystkim ci, którzy będą projektować instalacje oraz ci, którzy prace instalacyjne będą wykonywać. Nie obędzie się też bez nacisku ze strony inwestorów, bo tylko oni mogą wymusić zmianę sposobu układania instalacji elektrycznych.

NOWE PRODUKTY

IFSEC 2012
Tendencje w monitoringu wizyjnym

Krzysztof Zych, Volta
Organizowane jak co roku w Birmingham (Wielka Brytania) targi IFSEC są uważane za największą imprezę branżową dla Europy i jedną z większych na świecie. Edycji 2012 z całą pewnością nie można nazwać przełomową dla branży, ale też chyba nikt się tego nie spodziewał. Niemniej można było zaobserwować trendy, które z całą pewnością będą znaczące dla branży security w nadchodzących latach.

Securex 2012
Przedstawiamy urządzenia nagrodzone Złotym Medalem MTP.

Z firmowej półki: Polvision
Przedstawiamy niektóre z urządzeń, które niedawno wzbogaciły ofertę Polvision - firmy działającej w dziedzinie telewizji dozorowej.

Monitoring w firmie a bezpieczeństwo danych pracowników
Zgodnie z obowiązującym prawem, monitoring pracowniczy jest dopuszczalnym narzędziem kontroli, przy czym każdy pracodawca stosujący nadzór wideo nad pracownikami jest zobowiązany przestrzegać określonych przepisów Kodeksu Pracy oraz ustawy o ochronie danych osobowych. Niezastosowanie się do tych przepisów naraża na odpowiedzialność cywilną, ale również na odpowiedzialność karną - co może skutkować ograniczeniem wolności nawet do dwóch lat.

Skorowidz firm branżowych

Informacje, produkty

aktualny numer
Nowy numer - zobacz spis tresci
 
o tym pisaliśmy