ADVERTISING IN  "TWIERDZA"
 
all you need know

 Adres Redakcji:

 Redakcja TWIERDZY
 ul Hubska 96/100
 50-502 Wrocław
 tel. 71 78 280 40
 577 565 007
 twierdza@ssk.pl
 prenumerata@twierdza.info


Spis treści nr 1(73)/2013

CMOS czy CCD:
Który przetwornik lepszy? To dość skomplikowane...

Marian Mazurski
Technologia i rynki ewoluują, więc co jest dzisiaj technicznie możliwe, nie zawsze musi być opłacalne. Również aplikacje konkretnych systemów mogą preferować jedną z tych technologii. Dla niektórych rozwiązań najlepsze będą kamery z przetwornikami CCD, a dla innych z przetwornikami CMOS. Wyjaśnimy niektóre mniej znane kompromisy dotyczących obu technologii. Przyjrzymy się również tematowi od strony ekonomicznej.

MONITORINGI MIEJSKIE
Stagnacja, zmierzch czy reaktywacja?

Waldemar Fiałka
Ostatnio uważnie śledzę dyskusję na temat jednego z monitoringów miejskich. Dyskusja ma iście hamletowski charakter - dyskutanci próbują odpowiedzieć na pytanie: budować, czy nie budować.

Szybkoobrotowe kamery IP HD
Parametry

Przedstawiamy zestawienie parametrów najbardziej popularnych w Polsce szybkoobrotowych kamer HD IP, czyli wysokorozdzielczych kamer zintegrowanych z mechanizmem uchylno-obrotowym, których medium transmisyjnym jest przewodowa lub bezprzewodowa sieć LAN.

Szybkoobrotowe kamery IP HD
Producenci i dystrybutorzy przedstawiają

Najnowocześniejsze zintegrowane kamery szybkoobrotowe IP HD, najczęściej stosowane w nowo budowanych systemach monitoringów miejskich. Technika szybko się rozwija i nasze poprzednie zestawienie kamer zintegrowanych z 2010 roku w zasadzie nadaje się już tylko do muzeum techniki. Inteligentna analiza obrazu, doświetlenie białe i podczerwone to już dzisiaj prawie norma. Ponadto szybkość transmisji danych i sygnału wideo w sieciach IP wzrosła od tego czasu wielokrotnie. Standardem stała się rozdzielczość obrazu HD 720/1080p.

Szybkoobrotowe kamery IP HD
Tabela porównawcza kamer

Kamery IP Sony 6. generacji
Dawid Adamczyk, ADI Global Distribution
Zgodnie z trendem w IP CCTV, Sony nie stawia na zwiększanie liczby pikseli obrazu, lecz na uzyskanie jak najlepszego obrazu przy relatywnie niedużej jego rozdzielczości. Seria 6 zachowuje podział rozwiązań na kamery HD - o rozdzielczości 1,3 megapiksela oraz full HD - 2,1 megapiksela.

FullL HD na wyciągnięcie ręki
Artykuł firmy SSN
Samsung Techwin, jeden z czołowych przedstawicieli branży systemów telewizji dozorowej, ma do zaoferowania nową kamerę CCTV o symbolu SNP-6200. Jest to szybkoobrotowa kamera sieciowa full HD (1920 x 1080). Jest przystosowana do pracy zarówno wewnątrz (SNP-6200P), jak i na zewnątrz (SNP-6200H).

Rybie oko Vivoteka
Bartłomiej Lenard, Suma
Model kamery FE8171V: jego fisheye bardzo szybko zyskał uznanie i zainteresowanie klientów. W praktyce okazało się, że kamera nie była i w dalszym ciągu nie jest w pełni wykorzystywana, a użytkownicy nie do końca zdają sobie sprawę z jej zalet.

Kamery Abaxo
Paweł Król, GDE Polska
GDE Polska wprowadza nową linię kamer - Abaxo. Wypełniają one lukę między kamerami CNB a najtańszymi urządzeniami tego typu. Są tańsze, a więc nadają się do mniej wymagających rozwiązań, w których cena gra istotną rolę.

Komunikacja GSM/GPRS w systemach alarmowych
Michał Konarski, Satel
Firma Satel od wielu lat oferuje urządzenia, które pozwalają wykorzystać nowoczesny kanał komunikacyjny do przesyłania informacji o alarmach lub innych zdarzeniach z systemu alarmowego.

Ksenia Security: zadbaj o każdy detal systemu
Dariusz Placek, SPS Electronics
System alarmowy Ksenia Security oparto na najnowocześniejszych technologiach. Szczególny nacisk producent położył na ponadczasowe wzornictwo, europejską produkcję i ochronę środowiska.

Nowoczesne prześwietlarki rentgenowskie Astrophysics
Anna Rychel-Makara, Fortuna Communication
Najnowszej generacji prześwietlarki są wielozadaniowe, szybkie, pomocne i niezawodne, więc znalazły zastosowanie w tysiącach placówek publicznych i prywatnych na całym świecie. Co oferuje Astrophysics? Co wyjątkowego oferują urządzenia z rodziny XIS?

Światłowody - najszybsza transmisja
Mateusz Czerwiec, Dipol
Światłowody wciąż wydają się wielu instalatorom instalacją drogą, skomplikowaną w konfiguracji i wrażliwą na uszkodzenia. Nic bardziej mylnego. Prawidłowo zaprojektowana i położona instalacja oraz dobrze dobrane urządzenia końcowe są równie proste w obsłudze i niezawodne, co konwencjonalne sieci oparte na medium miedzianym.

Okablowanie hybrydowe inteligentnego domu (cz. 2)
Andrzej Tomczak
Opublikowanie materiału na temat okablowania hybrydowego inteligentnego domu (OHID; „Twierdza” nr 3/2012) wzbudziło duże zainteresowanie instalatorów. Interesowało ich np. to, dlaczego skoncentrowałem się na systemie KNX (dawniej EIB), a nie na innych systemach automatyki budynkowej? Pytano również, jak podłączyć żaluzje, wykorzystując system OHID oraz jak obniżyć koszt systemu inteligentnego domu.

Nowy przetwornik CMOS Sony Exmor R w kamerach CCTV
Niejednokrotnie uważnie czytamy parametry kamer CCTV, tyle że nie do końca zwracamy uwagę na wszystkie szczegóły. Ostatnio u kilku producentów pojawiły się kamery z przetwornikiem Sony, oznaczonym nazwą handlową Exmor.

NOWE PRODUKTY

Skorowidz firm branżowych

Informacje, produkty

aktualny numer
Nowy numer - zobacz spis tresci
 
o tym pisaliśmy